Navigation

Berivan Eliş Türkmen

İstasyonTEDÜ – TED Üniversitesi Sosyal İnovasyon Merkezi – Kurucu Yöneticisi

İstasyon’dan önce Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Birleşmiş Milletler
Kalkınma Programı, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Bilkent Üniversitesi’nde sosyal kalkınma
alanında (gençlik, erişilebilirlik, toplumsal cinsiyet ve insani güvenlik) çalışmış, birçok sivil
toplum projesinde gönüllülük yapmıştır.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden lisans, Bilkent
Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden yüksek lisans derecesi vardır. Eylül 2016’dan bu
yana TEDÜ Dünya Vatandaşlığı Ek Dal Programı’nda yurttaş katılımı ve sosyal inovasyon
dersleri vermektedir.

Doğa Tamer

Sürdürülebilirlik Adımları Derneği – Genel Sekreter

FMV Ayazağa Işık Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 12 yaşında işaret dili öğrenerek tanıştığı sivil toplumda gönüllü ve profesyonel çalışmalarda bulundu. İşitme engellilerle, görme engellilerle, omurilik felçlileriyle, kas hastalarıyla, otizmli çocuklarla 20 yıl gönüllü çalışma fırsatı buldu. 1999 yılında Radikal Gazetesi’nin Kültür Sanat sayfasında çalıştı. 2003 yılında İstanbul’da gümüş takı tasarım stüdyosu kurdu, gümüş takılar tasarladı ve üretti. 2007-2009 yılları arasında tasarım stüdyosunu Bodrum Gümüşlük’e taşıdı. 2010 yılında İstanbul’a döndü ve Engelliler.biz Platformunda moderatör ve kolaylaştırıcı olarak gönüllü görev alırken; Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nde (KAGİDER) Proje Yöneticisi olarak çalışmaya başladı. 7 yıl boyunca farklı görevlerde bulunduğu KAGİDER’den Genel Sekreter Yardımcısı olarak ayrıldı. 2016 – 2018 yılları arasında freelance editör ve illüstratör olarak çalıştı. 2018 – 2019 arasında YANINDAYIZ Derneği’nde Strateji ve Politikalar Direktörü olarak görev yaptı.

Sürdürülebilirlik çalışmalarının yaygınlaştırılması, etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla çalışan Sürdürülebilirlik Adımları Derneği’nin Kurucu Yönetim Kurulu üyesi olarak Genel Sekreterliğini yürütmektedir. Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER), Türkiye Kas Hastalıkları Derneği (KASDER) ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği (Buğday) üyesidir. İngilizce ve İtalyanca bilmektedir.

Erman Fenerci 

S360 – Strateji ve İnovasyon Yöneticisi

Erman S360’ta Strateji ve İnovasyon Yönetimi alanlarında çalışmaktadır. Arka plan araştırmalarından performans değerlendirmelerine kadar geniş bir skalada, beşikten mezara iş stratejileri ve programlarının geliştirilmesinden ve etkin bir şekilde uygulanabilmesi için doğru araçların tavsiye edilmesinden sorumludur.

Sürdürülebilirliğin önündeki engellerin inovasyonun kaldıraç etkisi ile çözülebileceğine inanan Erman, kurumlarda inovasyon kültürünün yeşertilmesi için inovasyon pratiklerinin tasarımı ve hayata geçirilmesi noktasında danışmanlık görüşünün yanı sıra saha deneyimini ortaya koymaktadır.

Hacettepe Üniversitesi’nde tamamladığı Fizik Mühendisliği lisans programının ardından Yandex’te Veri Analisti olarak çalışmıştır. Küresel enerji dönüşümü öncülüğünde düşük karbon ekonomisine geçiş konusunda kariyerine yön vermek için Federal Almanya Cumhuriyeti Eğitim ve Araştırma Bakanlığının (BMBF) yenilenebilir enerji alanında yürüttüğü bir programda Proje Yöneticisi olarak görev almıştır. Güneşten elektrik eldesinin yaşam döngüsü değerlendirmesine odaklanan tez konusu ile Yenilenebilir Enerjiler yüksek lisansını tamamlamıştır.

Kalkınma, inovasyon ve sürdürülebilirliğin evrensel kanunları ile organizmalar, şehirler, ekonomiler ve şirketlerin hayat akışı arasındaki benzerlikleri derinlemesine bir şekilde kavrayabilmek adına Karmaşık Sistemler konusuna eğilmekten haz almaktadır.

Gaye Sarıoğlu

TÜSİAD Sürdürülebilirlik ve Yatırım Ortamı Direktörü / Global Compact Türkiye Genel Sekreter Yardımcısı

ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Gaye Uğur Sarıoğlu, yüksek lisansını Galatasaray Üniversitesi İşletme alanında tamamladı. TÜSİAD’da Sürdürülebilirlik ve Yatırım Ortamı Direktörü olan Sarıoğlu, aynı zamanda, sürdürülebilir ve kapsayıcı küresel ekonominin sağlanması amacıyla faaliyetlerini sürdüren UN Global Compact inisiyatifinin Türkiye Yerel Ağı olan Global Compact Türkiye’de Genel Sekreter Yardımcılığı görevini sürdürüyor. UN Global Compact’in küresel bir programı olan “Young SDG Innovators” Programının Türkiye Yöneticisi olan Sarıoğlu, sürdürülebilir kalkınma alanında çok sayıda proje yürütmektedir.

Mehru Aygül

Türkiye Girişimcilik Vakfı – Genel Müdür

Mehru Aygül, 17 yıllık Sivil Toplum deneyiminin ardından kuruluşundan bu yana Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın Genel Müdürü olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda 2002 yılından bu yana Türkiye’nin en büyük gençlik sivil toplum kuruluşu olan Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın kurucu mütevelli heyet üyesidir. Sosyal Teknolojilerin Dünya’yı değiştireceğine olan inancı ile Techsoup Europe ile birlikte kendisi gibi düşünen bir grup arkadaşıyla Things projesini kurmuş ve halen danışma kurulunda yer almaktadır. Üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi’nde, Yüksek Lisansını da Bahçeşehir Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler bölümünde tamamlamıştır. 2009-2013 yılları arasında Avrupa Birliği Sivil Toplum Kuruluşları için Teknik Destek Projesi’nde (TACSO) İletişim ve Proje uzmanı olarak çalışan Aygül, TACSO kapsamında Türkiye’nin ilk uluslararası Sosyal Girişimcilik Konferansının düzenlenmesine katkıda bulunmuştur.

INSEAD’dan da Sosyal Girişimcilik eğitimi alan Aygül, Özyeğin Üniversitesi-JP Morgan ve TOG ile birlikte Sosyal Değişim Lab- Sosyal Girişimcilik İnkübasyon Programının da tasarım ve yürütme ekibinin bir parçası olmuştur. Halen çeşitli Girişimcilik Programlarında jüri ve danışman olarak Türkiye’de girişimcilik kültürünün yaygınlaşması ve gelişmesi için çalışmaktadır. Hayattaki en büyük tutkusu yeni şeyler öğrenmek, keşfetmek ve TED videoları izlemektir.

Mesut Keskin 

E-Bursum – Kurucu

Mesut Keskin, Galatasaray Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimine Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği alanında başlamıştır. Türkiye’nin en büyük eğitim finansman girişimi olan E-Bursum’un kurucusu olan Keskin, bu girişimi ile yarım milyondan fazla öğrencinin finansmana erişimini kolaylaştırmıştır. Yarattığı sosyal etki ile hem ulusal hem de uluslararası bir çok ödül almıştır.

Son olarak dünyanın en büyük sosyal girişimci ağı olan Ashoka tarafından fellow seçilerek global fellow ağına dahil olmuştur. Amerika Dış İşleri Bakanlığı ve German Marshall Fonu tarafından fellow olarak seçilmiştir. Teknolojinin toplum yararına kullanılmasını önemseyen Keskin, halen bu alanda sosyal girişimci olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Murat Çitilgülü

TOG – Genel Müdür

Murat Çitilgülü, kariyerine Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi’nde insani kalkınma ekibinde başladı. Öneri ve tespitleri çeşitli kamu ve özel sektör kuruluşlarınca projeleştirilen “Gençlik Raporu”nun hazırlıklarında görev aldı.

Ardından dönemin Dış Ticaret Müsteşarlığında (bugünkü Ticaret Bakanlığı) uluslararası kalkınma ve ticaret diplomasisi alanlarında 6 yıl çalıştıktan sonra, merkezi İstanbul’da yer alan UNDP Küresel Özel Sektör Birimi’ne geçti. Merkezde kapsayıcı ekonomi ve işletme modelleri üzerine dünyanın çeşitli ülkelerinde kamu kuruluşları, çok uluslu şirketler ve G-20, Dünya Bankası, OECD gibi uluslararası kuruluşlarla birlikte araştırma ve uygulama projeleri yürüttü; Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının oluşturulması sürecinde görev aldı. 2018 Kasım’dan bu yana sürdürdüğü Toplum Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürlüğü öncesinde ING Türkiye’de medya ilişkileri, sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin koordinasyonunda rol alan Murat Çitilgülü, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu ve yaklaşık 20 yıldır sivil toplum ve gençlik alanlarında çalışmalar yürütüyor.

Selda Susal Saatçi

Anadolu Efes – Kurumsal İletişim ve İlişkiler Direktörü

Selda, İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu ve Harvard İşletme Okulu’nda Liderlik Gelişim Programı’nı tamamladı. 25 yıllık profesyonel iş hayatı bulunan Selda, DHL Express, Philip Morris gibi dünyanın önde gelen şirketlerinde kurumsal iletişim alanında üst düzey pozisyonlarda görev aldı. 04.11.2019 tarihinden itibaren Anadolu Efes Kurumsal İletişim ve İlişkiler Direktörü olarak görev yapmaktadır. Kendisi ayrıca şirketimizin kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek onlarla sürdürülebilir ilişkiler geliştirir, yasal düzenlemeleri yakından takip eder. Kahkaha Yogası eğitmeni olan Selda, iyiliğin bulaşıcı olduğuna inanıyor ve birçok sosyal sorumluluk projesinde gönüllü olarak yer alıyor. Selda’nın sokaktan sahiplendiği Püskül ve Efes isimli iki köpeği, Bob ve Kokoş adında da 2 kedisi bulunuyor. Kendisi ayrıca Yerel Hayvan Koruma Görevlisi olarak sokaklarda yaşayan onlarca patili dostumuza bakıyor ve onların yaşam hakkını savunuyor. Bir gezgin olan Selda, ayrıca boş zamanlarında Muay Tai yapıyor.

Tuba Gökcan

Anadolu Efes – Girişimcilik ve İnovasyon Müdürü

2005 yılında Marmara Üniversitesi,  Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. İş hayatına Garanti Bankası’nda Pazar Araştırma uzmanı olarak başladı ve İnovasyon alanında çalıştı. 2012’den beri Anadolu Efes’te tüketici araştırmaları, stratejik planlama, marka/kanal stratejisi gibi farklı alanlarda çalıştı. 2017’den beri şirket içinde ve dışında Girişimcilik ve İnovasyon çalışmalarından sorumlu olarak girişimcilik ekosistemi ile yakın ilişki içinde çalışıyor. Her yıl 100’den fazla girişimci ile tanışıyor ve birlikte çalışma fırsatlarını belirliyor ve 3 yıldır girişimci mentorluğu yapıyor.
Evli, 4 ve 6 yaşlarında 2 kızı ile birlikte seyahat etmeyi, doğa içinde kamp yapmayı, tüplü dalış yapmayı ve yemek yemeyi seviyor.

Almost there

You need to register in order to submit your bulletin & vote.

× close